Gönderen: editor | 20 Mart, 2007

Akpınar İçin Fikirler

Akpınar İlçesi, Kırşehir,Kırıkkale ve Ankara ya yakınlığı ile aslında bir çok avantaja sahip olan bir ilçemizdir. Akpınar Kayseri-Ankara Karayolu’nun üzerinde bulunması nedeniyle göç alması gereken ve bu hali değerlendirmesi gereken bir ilçedir.

Fakat gelin görün ki; Akpınar elindeki en büyük avantajı değerlendirememiştir. Akpınar, o yol yapıldığı günden beri zerre kadar ilerlemeyen bir ilçe halindedir. Bunun çeşitli sebepleri vardır. Siyasi yönetimlerin vizyona sahip olmamaları,halkın duyarsız kalması ya da halkın kollektif düşünememesi bu sebeplerden bir kaçı olabilir.

Ancak geçmişte olan bu talihsizlikler gelecekte Akpınar için yeni nesillerin vizyon ortaya koymasına engel değildir. Akpınar aslında imkanlarıyla imkan üretmelidir. Bunun için halkın bilinçli ve istekli olması ve halka bu istikamette yön gösterecek kişi ve kuruluşların olması gerekmektedir.

Akpınar Belediyesi’nin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar maddi anlamda vizyona katkı sağlayamayacağının göstergesidir.

Akpınar’ın gelişmesi için şunlar yapılmalıdır;

Akpınar bulunduğu yerleşim yerinden Kırşehir İstikametine bir yere,zemin etüdü yapılarak depreme karşı önlem alınarak taşınmalıdır. Çünkü Akpınar, eğer Kırşehir’e yakın olursa, Özbağ’a doğru genişleyen Kırşehir’le ilişkilerini geliştirecek ve Kırşehire yapılması zor olan yatırımların yapılması için ideal bir merkez olacaktır.Bu taşınma TOKİ veya başka kişi ve kuruluşların öncülüğünde kooperatifleşmeyle olabilecek bir durumdur. Akpınar’ın şu andaki yerleşimi deprem bölgesi olması nedeniyle can güvenliğine aykırı olduğu gibi gelişmeye de müsait değildir. Köy görünümünden kurtulması için kentleşmesi gerekmektedir.

Akpınar’dan çıkan başarılı siyasetçiler desteklenmeli ve Akpınar halkı’na hizmet getirmeleri sağlanmalıdır.

Akpınar’a yatırımlar getirilmesi için iktidar ve imkan sahiplerine istekte bulunulmalı gerekirse kollektif propoganda imkanları kullanılmalıdır. İnternet Siteleri,Gazeteler,Yerel TV ler bunun için imkandır.

Akpınar’ı tanıtan bir reklam stratejisi hazırlanmalıdır. Bunun için malzeme seçilmelidir. Akpınar Cevizi,Akpınar Eriği vs. gibi Akpınar ismini daha çok duyurma imkanları üretilmelidir.

Akpınar’da sivil toplum kuruluşlarıyla organizeli toplantılar,açık hava sinema gösterimleri,konserler düzenlenmeli ve bu organizasyonlara çevre illerden katılımlar sağlanmalıdır.

En önemli olan,Ahi Evran Üniversitesi ile organizeli bir MYO okulu’nun ve Öğrenci Yurdu’nun Akpınar’a açılması sağlanmalı ve Ekonomiye girdi sağlanmalıdır.Bunun için Arsa tahsisi hususunda Üniversiteye yardımcı olunmalıdır.

Kayseri-Ankara Yolunda, Belediye öncülüğünde Akpınar halkının meyve-sebze,gözleme,el sanatları vb. ürünleri satabileceği bir yer inşa edilmeli ve ekonomiye girdi sağlanmalıdır. Bu girdiler her şeyden önemlisi Akpınar’da kalmalıdır. Bunun için halkın duyarlı olması gerekir. Halk alışverişini Akpınar’da yapmalıdır.

Akpınar dışında yaşayan hemşehrilerimizin ekonomik ve manevi desteğini almak için iletişim araçları geliştirilmeli ve bu araçlara destek verilmelidir. Yurtdışında yaşayan hemşehrilerimizin Akpınar la ilgili görüşleri dikkate alınmalıdır. Her Yıl Akpınar Festivali yapılmalı ve hemşehrilerimizin katılımı sağlanmalıdır. Bu festivalde Akpınar’a maddi destek sağlanmalı ve bu destek belli bir proje için harcanmalıdır.

Akpınar Ekonomisi için işsiz halka iş imkanları oluşturulmalıdır. Bunun için Halk Eğitim Merkezleri ve Belediye öncülük yapmalıdır. Halk eğitilmeli ve halk’ın elindeki sermayeyi değerlendirmesi için yatırım alanları teklif edilmeli ve Pazar bulmasında yardımcı olunmalıdır.

Sözgelimi bir örnek verecek olursak Angora Tavşanı üretimi için Akpınar elverişli bir yerdir.Halk’a Angora Tavşanı yetiştiriciliği hususunda bilgi verilmelidir. Angora Tavşanı kürkü pahalı olan bir hayvandır. Angora Tavşanı Üremesi de hızlı olduğu için güzel bir ekonomik olanaktır. Bunun gibi ekonomi fikirleri üzerinde durulmalıdır.

Son olarak Akpınar İlçe Konseyi kurulmalı ve her ay toplantı düzenlenmeli Akpınar halkının görüşleri alınmalı ve fiiliyata sokulmalıdır.

Tolga Akpınar

Reklamlar

Responses

  1. TEŞEKKÜRLER
    Akpınar İlçemizin gelişmesi, büyümesi, köy görünümünden çıkıp şehirleşebilmesi için; Artık beyinleri çağın gereklerine uyum sağlamayan eskimiş siyasetçilerden, Sivil toplum temsilcilerinden hatta Köyün ileri gelenleri diye adlandırılanlardan, koca karılar gibi dedikodu üreticilerinden kurtulup, Sizin gibi genç dinamik ileri görüşlü ufku geniş kültürlü Eğitimli Gençlerin el ele verip biraaraya gelerek ne yapılması gerekiyorsa onun yapılmasını sağlamanızla olacaktır. Şu ana kadar bunları beceremeyenlerde sizlerinde emrinde olmalıdırlar. Düşüncelerini sonuna kadar destekliyorum. Bu parlak fikirlerinden dolayıda seni kutluyorum.Sevgiyle gözlerinden öperim.

  2. TOLGA ARKADAŞIMIN GÖRÜŞLERİNE KATILIYORUM. Herşey fikirle başlar oluşumla büyür eylemle can bulur. Fikirlerimizi düşüncelerimize paylaşabileceğimiz bir platform oluşturalım. Genç dinamik girişimci arkadaşlarımızı toplayalım. bunları yapabilmemiz için önce site kurmak gerekiyor. Daha sonra bu siteyi tüm kırşehir akpınarlı arkadaşlarımıza duyuralım. zamanla fikirler düşünceler ete kemiğe bürünür. Festival başlangıç noktası olabilir. Bu nu da akpınar belediyesi ve bağlı belediyeler organize edebilir.

  3. Sevgili kardesim TOLGA, Fikir ve dusuncelerine cani gonulden katiliyorum. BEN YILLARIN ESKITEMEDIGI SAGLAM BIR AGACIN MEYVESININ’DE SAGLAM ve GUZEL OLACAGI INANCINDAYIM.Bu guzel fikir ve dusuncelerinden dolayi seni kutluyorum.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: