Gönderen: editor | 30 Ekim, 2010

Akpınar Nereye Gidiyor?

Kırşehir’in diğer ilçeleri,  stratejik konumları Akpınar’dan daha yetersiz olduğu halde koşarak geliştiği halde Kayseri-Ankara Yolu üzerinde bulunan ve inanılmaz bir ticari hinterland’a sahip olan Akpınar neden yavaş adımlarla yürüyor?  Gençlerimizin kahvehanelerde geçirdiği vakit ise hızla akan dereye sal ile inip yüzmek yerine, derenin kenarına oturup akan suya manasızca bakmaya benziyor.

Türkiye’nin neresine giderseniz gidin yol kenarlarında en azından soğan-patates satıldığı halde bizim yol kenarlarımız yalnızlığa terkedilmiş  lüks bir villayı andırıyor!

Genç kızlarımızın gidebileceği en büyük eğitim kurumu biçki-dikiş kursu olmuş vaziyette. Genç erkeklerimiz ise yaz aylarında demirci olarak muhtelif yerlere gidiyorlar. Kazandıkları parayı da geldikleri vakit kahvehanelerde harcıyorlar.

Akpınar’ın yerlisi memurlarımız marul’u dahi haftasonları Kırşehir’e gidip büyük marketlerden alıyorlar. Ve bunu yaparken de harcadıkları paranın bir daha Akpınar hudutlarına gelmeyeceklerini düşünemiyorlar.

O paranın tekrar Akpınar’a gelmemesi ne demek, ya da Akpınar’dan çıkması ne demek biliyor musunuz? Akpınarda yaşayan ailenizin yürüdükleri yolun asfaltlanamaması demek, Akpınar’ da okuyan çocuğunuzun yep yeni binalar yerine yıkık dökük binalarda okuması demek, içtiğiniz musluk suyunun geldiği boruların geç tamir edilmesi demek. Yağmur yağdığında alt yapınızın parasızlık yüzünden yapılmamasından ötürü her yeri selin götürmesi demek. O kadar çok şeye sebep oluyor ki o paranın Akpınardan gitmesi! Geleceğinizin de gitmesi demek aslında! İşte bir marul bunlara mal oluyor!

İlçenin yönetim kademesi Akpınar için elinden geleni yapabilir, zaten hep onları eleştirdik yıllarca! Bir tane adam gelecek Akpınar kurtulucak!

Hayır öyle değil! Ya da öyle! O bir tane adam, bir tane kadın sensin! Herkes kendini o bir tane adam o bir tane kadın yerine koyup sorumlu davransaydı Akpınar bu vaziyette olmazdı!

Akpınar Mezarlığında sabit duran ölüler bile kaybolmuş vaziyette! Bazı sorumlu insanlar gidip akrabalarının mezarlarına sahip çıkıyorlar. İmkanı olanlar mezarları yaptırıyorlar! Ama babasının,dedesinin mezarına uğramayanlar var! İmkanım yok nasıl yaptırayım yalanına sığınanlar var!

Yalan çünkü kimse onlardan lüks mezar yaptırmalarını istemiyor! Beş on kişi toplansa harcayacakları en fazla 10 torba çimento parası! Mezarın yeri dahi belli olsa birşeydir!

Daha önce  hayırseverler o mezara mezar kalıpları yapıp bıraktılar, kum çimento yıktırdılar. N’ oldu biliyor musunuz? O mezar kalıbı x vatandaşın evinin inşaatında görüldü! Mezar kalıbını dahi çalacak kadar düşük insanlar var aramızda!

Akpınar’ın girişine yıllar önce yapılan peyzajı hatırlar mısınız? Takılan lambalar ertesi gün taşlanarak kırıldı! Neyi kırdı o taş atan, sevmediği partinin tabelasını mı? Yoksa verdiği vergiyle alınan lambayı mı? Çocuğunun, karısının rızkıyla alınan lambayı mı kırdı? Halkın parasını mı çalmış oldu? Kul hakkına mı girmiş oldu?

Şimdi birileri çıksa meyve sebze yetiştirse, cevizcilik yapsa ve mahsüllerini o yol kenarında ufak bir çadırın içinde satsa, kadınlar da 20 lira yevmiyeyle gidip ekmek  edeceklerine o çadırın içinde gözleme yapıp satsa! Günde o yoldan geçen 2 bin aracın 20 tanesi dursa alışveriş yapsa!

Akpınar’ da kümesinde 20 tavuk yetiştiren vatandaş 200 tavuk yetiştirse ve böyle en az 10 vatandaş 200 tavuk yetiştirse ve çıkan yumurtayı Kırşehir’e, Kırıkkale’ye marketlere yollasa o markelter Bursa’dan gelen yumurta yerine Akpınar’dan gelen yumurtayı tercih etse!

Beş altı vatandaş evinin bahçesine marul ekse, Akpınarlı memur haftasonları Kırşehir yerine Salı günleri Pazar’dan o marulu satın alsa! O parayı alan Ayşe teyze, Fatma hala o parayla Akpınardaki fırından ekmek alsa! O fırıncı Akpınardaki değirmenden o parayla un alsa! O değirmenci unun parasıyla Akpınarlı çiftçiden buğday alsa! Değirmenci, fırıncı, bakkal bu paraların belli yüzdesini Akpınarda vergi olarak ödese. Sonra bu vergiler arttığı için Akpınar’a gelen okul,hastane,yol vb. yatırımları da artsa! Medeniyet daha da bir artsa!

Her evde mutlaka bir kazma bir de kürek vardır! Kahvede oturan vatandaşlar bir gün kararlaştırsa ve deseler ki; hadi bugün mezar’a gidelim, herkes kendi mezarının etrafını temizlesin! Belediye’den de eleman desteği isteyelim dese!

Kim kazanır? Bunları düşünen var mı? Hep şikayet etmek yerine biraz da şikayet edenler düşünse! Belki biz de boynu bükük gezmeyiz! Memleketine yaz tatiline gelen gurbetçi hiç bir şey değişmemiş demez!

Akpınar’ın gelişimi için düşüncelerinizi, önerilerinizi bu yazının altına lütfen yorum olarak yazalım! Bilinçlenmenin yolu tartışmadan geçer! Lütfen tartışalım!

Sevgi ve Saygılar…

Reklamlar

Responses

  1. Yazınızı okudum, heyecanlandım. Akpınar ve Akpınar’da yaşayanlar hakkında kanaatlarınıza aynen katılıyorum. Sizlerle ilk fırsatta tanışmak istiyorum. Akpınar Belediye Başkanı Mustafa KARAHAN


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: