Akpınar Hikayeleri

AKPINAR HİKAYELERİ

Haydar Efendi’ nin Efendilikleri!

(1)

Herkes bilir ki benim babam Haydar Efendi’ nin kızdan torunudur. Yani Haydar Efendi benimde babaannemin babası olarak büyük dedem sayılır. Babamın babası tarafından da büyük babam Rıza Kahya (Çilingir Rıza) olup ata dedemde Hoca Abdurrahman Efendidir. Gelelim hikayeye; Bir gün Yozgat’ ta ihaleye katılmaya gidecektim, şahsen iyi insan olarak bildiğim bir arkadaş olan ve aynı zamanda müteahhit olan (DSP’ nin Kırşehir Eski İl Başkanı) Mahmut Bilgin’ inde aynı ihaleye katılalacağını öğrenince yola beraber çıktık ihaleye girdik. Kırşehir’ e geri dönerken sohbet esnasında Akpınarlı olduğumu öğrenince, benim orada dostlarım var dedi. Kim diye sordum; Ali Atalay dedi. Bende o benim dayıoğlu olur deyince boynuma sarılıp, sen haydar efendinin nesisin? dedi. Bende Haydar Efendi babamın dedesi olur deyince tekrar sarılıp beni öptü. Yahu benim nenem Kars’ ı, Ermeniler basınca babamı zor kurtarıp alıp kaçmış. Kars’ tan Akpınar’ a diğer muhacirlerle sığınınca Haydar Efendi himaye etmiş. Neneme, babama ve tüm oradan gelen muhacirlere bakmış, kol kanat germiş. “Nenem bize çok anlatırdı” dedi. Bu gurur verici sözlerden sonra Haydar Efendi ile ne kadar övünsek az olduğunu anladım.

Mahmut Bilgin’ i selamlıyorum.

(2)
Babamın babası Rıza Kahya, Haydar Efendi’nin kızı Şayeste Hatun ile nişanlanıp, Haydar Efendiye damat olunca o zamanlar başlık, “dayı, emmi, kardeş” yolu adıyla gelenekler varmış. Haydar Efendi’ nin oğlu, babamında dayısı olan Hidayet Atalay biraz hırçın ve sertmiş. Dedem Rıza Kahyadan kardeş yolu olarak mandasını istemiş. O zamanlar manda, inek, silah, tarla vs. verilirmiş kız tarafı da bazen güç gösterisi olsun diye istenen şey’ in en kıymetlisini istermiş. Manda da dedem için kıymetliymiş. Mandayı vermem diye tutturmuş. Hidayet dayı direniyor, dedem ise nuh diyor (….),
düğün sıkıntıya düşünce, iş Haydar Efendi’ nin babalık sorumluluğuna ve büyüklüğüne düşmüş, Bir gün Haydar Efendi, aniden dedemin dükkanına girip kapıyı kapatmış ve sormuş. ”Ulan minik, söyle bakayım senin camızın fiyatı nedir” diye sormuş. Dedemde söylemiş. Haydar Efendi büyüklük sorumluluğunu gösterip dedemin dediğinden de fazlasını vererek camızını satın aldım, benim oğlum babasının parasıyla hava atsın diye birde moral verip, mandayı hidayet, kardeş yolu gibi yolla aldım sansın ama sana vebal veriyorum ben ölünceye kadar Hidayet duymasın, yoksa seni de beni de vurur diyerek dükkandan ayrılmış. Ve düğünü de, damadını da, oğlunu da, kendini de problemden kurtarıyor. İşte Haydar Efendinin efendiliğinden bir örnek.

Turgut Akpınar

Reklamlar

Responses

  1. Geriye dönük bu tür yazıları okuyunca bende bir akpınarlı olarak mutlu oluyorum,çünkü gerçekleri bilmeyen gelecekten biçare olur.Eline,diline,kalemine sağlık.Teşekkürler.

  2. Sizin yazdiklarinizi okuyarak gecmisimizi nereden nasil geldigimizi kimlerle nasil akraba oldugumuzu ogreniyoruz. Bizlerle paylastiginiz bilgi ve anilarinizla gecmis zamanlarda yasayan cogunun ismini dahi unuttugumuz insanlarin hatirlanmasina ve onlarin yasayis tarzlarinin ornek alinmasina vesile oluyorsunuz. Emeginize saglik ellerinizden opuyorum. BAHRAIN’den kucak dolusu selamlar.

  3. sitemizde akpınar ilçemızı köylerimizi tanıtıcı resımlerede yer verılmesı ve

  4. TEŞEKKÜRLER TURGUT ABİ SENDE OLMASAN AKPINAR UNUTULACAK ADNAN AKPINAR

  5. Anlamlı ve geçmişten bir seyler ögrenmemıze vesile olan AKPINAR AİLESİ BÜYÜKLERİMİZDEN Turgut AKPINAR’a teşekkür ederim.

  6. DEDELERİMİZİN BU TÜR HİKAYELERİ TORUNLARINA VE DİĞER OKUYANLARA DOĞRU YOLU GÖSTERMEKTE VE KENDİ ARALARINDA SAYGI SEVGİ VE HOŞGÖRÜYÜ ARTTIRMAKTADIR. YAZANIN ELİNE SAĞLIK TEŞEKKÜR EDERİM, DEVAMINI CANI GÖNÜLDEN BEKLİYORUM. DAHA ÇOK HİKAYE İÇİN KİSTANLILARIN İHTİYARLARINI KONUŞTURMAK GEREK BU HİKAYELER YETİP GELEN YENİ NESLENE OLDUĞUNU NEREDEN GELDİĞİNİ NE OLMASI GEREKTİĞİNİ ÖĞRETECEKTİR SAYGILAR


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: