Sizden Gelenler

Saygıdeğer Akpınar’ lılar; bu sayfamızda sizin gönderdiğiniz yazıları yayınlayacağız.

turnakus1

Yazı, makale ve başka dökümanları akpinarilcesi@mynet.com adresine gönderebilirsiniz. Göndereceğiniz yazılar lütfen politika içerikli olmasın, temel konu Akpınar olsun…

Hedik Kaynattığımız Günler *  Saffet Yürekli – ARDAHAN

xx11Akpınar ilkokul ve ortaokul yaz tatillerinde babamın getirdiği ilçemizdir. O dönem başka idi veya biz büyüdük tat alamıyoruz.O zamanlarda atlarımız vardı eşekler vardı biner bağa giderdik Kale yazı dediğimiz yer. İlçeye gelenleri demirci Ali Bor enişte(rahmetli) karşılar o nasırlı elleri ile hoşgeldin ederdi. Daha sonra Hocaların elmalığının yanında oturan Yahya Yürekli emmimin yanına varır elini öper soluklanır çayını içerdik. Orda kaleyci dediğimiz muhittin abi vardı komşusu onada meraba ederdik. Salı bazarı kurulur herbir ihtiyacımızı görürdük. Sabri amcanın dükkanına uğrar mantar tatlı sucuk neyim alırdık. kınalı akide şekerine bayılırdım. sinema vardı gitmiştik çooook küçükken garagolun garşısındaydı. nahiye müdürü vardı. sıhhiyeci vardı. berber daştan vardı.garool pınarından helke ile su taşırdık veya yazıpınarına gider hatta memiş tarlamızda da çeşme vardı. Memiş tarlasına gittiğimizde Yahya Yürekli emmimin baçasına iner elma alırdık. taze körpe hıyar toplardık. Ebem Pembe Yürekli ise orada fasulya göbül bitirirdi. Ahhhh Rahmetliler ah. özledik sizleri beee. o samimiyetleri özledik. Gonağımız varıdı Gülüzün Memetalinin gonağı derlerdi. Gülüzün memetali benim dedem olur. amcamın birine halen ilçede olan süleyman amcama sülük derlerdi. Arı işlerinden bek anlardı. Çingene sepetinden kovanları vardı. küçükken bol bal yerdik. Kaleyazında mal güden akrabalarımız vardı bizde onlara yaz tatillerinde yardım ederdik. Yaz günleri başka olurdu be Apınarımız. bekmez gaynatırlardı ebemler. hele anamın babası dedem İbrahim kuşdemir bana takma dişini ağzından pırt diye çıkartır beni güldürürdü. Ebem Sulatan kuşdemir ise bana çömleğe sızgıt et ederdi. penir verirdi dürüm eder yufkaya. cebime iğde doldururdu. sona eşeğe biner gezerdik daarmene giderdik un öğütmeye. hatta güzün hedik kaynatılır başında geceleri yatardık. aşağıda okulun yanında affan emmilerin evine yakın yerde daştan bir dibek vardı eşek takılır dibekte o taş döner buğdayı kabuğundan ayırır yarma yaparlardı. bulgur ve düğ çekilir besmeç edilirdi. Ebemlerin evinin karşısında deli yeter ile gardaşı deli mevlüt vardı. oralarda birde deli vahit vardı. tabi deli derlerdi ama bizmi deli idik onlarmı bilinmez. bakkal fikri emmi vardı. tüpçü ese emmi vardı. Apınar ilçede bulunan Remziye teyzeme, kıyafet teyzeme, Elif ablama, Hanım halama, Perihan halama, Topak teyzeme, Sarı Mehmet abiye, Kaleyci Mühittin amcaya, halam fadimeye, ese emmiye, oğlu süleyman abiye, fikri enişteye, amcam süleymana, kadir köremezli, bayram köremezli, ihsan köremezli abimlere bol bol selam ederim offff offf neyse ne bileyim işte gözüm daldııııı gitti yazamıyom gari. eşe dosta selam olsun. Şen olsun Apınarımız. Mustafa Karahan hocamada başarılar diliyorum. Emrinizdeyiz…Ardahan dan bol bol selamlar…Gülüzün Memetalinin torunu Emekli öğretmen Zekeriya Yürekli oğlu Saffet Yürekli.(Ayrıca siteye emeği geçen herkese bol selam)Turgut Akpınar abi senide özledim geldiğimde çayını içeceğim..

Not: Yukarıdaki yazı yöresel şive içerikli olduğu için, yazım kuralları denetlenmeden yayınlanmıştır.

Reklamlar

Responses

  1. yha ben bişiy rica ediceem ..
    koskoca bi dizi yapıldı .. final bölümü geldi gecti dizi bitti .. ama hala tam nikah msasındayken ve onuru gördüğünde ayağa kalkarken şehrazat bi müzik çalıo hatta holdingi daıtırkende çaLmıştı lütfeen ama lütfeeen söyleyin ismini yada koyun internete yada sürün piyasaya ama noluuur o müziği koyun bi şekilde yyhaaa ..


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: