Tarih

Malazgirt Savaşı’ndan (26 Ağustos 1071) sonra Anadolu Selçuklularından Kutalmışoğlu Süleyman Şah, Kırşehir ve yöresini ele geçirmiş, ardından Oğuzların bazı boyları buraya yerleşmiştir. XII.yüzyılda kısa bir süre Danişmentlilerin eline geçen yöreye yeniden Selçuklular hakim olmuştur. Selçuklu hükümdarı II.Kılıçaslan 1186’da devletinin topraklarını on bir oğlu arasında paylaştırmış, Kırşehir ve yöresi de Muhiddin Mesud’un payına düşmüştür. Ancak kardeşi Rukneddin Aslan Konya’yı ele geçirmiş, Ankara ve Kırşehir’i de kendisine bağlamıştır (1203).

Timur’un Ankara Savaşı’nda (1402) Yıldırım Beyazıt’ı yenmesi üzerine Karamanoğullarına verilen Kırşehir, II. Murat döneminde (1402-1451) kesin olarak Osmanlı topraklarına dahil olmuştur. Osmanlı döneminde bir köy olan Akpınar, Cumhuriyetin ilanından sonra, aynı statüde devam etmiş, 1987 yılında ilçe konumuna getirilmiştir.

Akpınar’ın kuruluşu 400 ile 430 yıl evveline uzanır. Akpınar’ın kuruluşu iki aşiret ile başlar. Akpınar şu anda bulunduğu yerin 4 km kuzeyinde Eldelek Boyalık köyünün yakınında bulunan İkiz tepe bölgesinde yaşayan Yörükoğulları aşireti ile yine Akpınar’ın 5 km güneyinde bulunan Gedemen bölgesindeki Tek Höyük’te oturan İmamoğulları aşiretinden meydana gelmiştir. İmamoğulları’nın Yörükoğullarından kız kaçırmaları ile iki aşiretin arasında gerginliğe neden olur.

Her iki aşiret arasındaki bu gerginliği önlemek için, civar yerlerdeki aşiretlerin girişimleri ile iki aşiret arasında anlaşma sağlanır. Bu duruma şöyle bir çözüm bulurlar. Yörükoğulları aşireti reisinin oğlu ile İmamoğulları aşireti reisinin kızını evlendirmeye karar verirler. Her iki aşiret aralarında kız alıp vererek akraba olurlar.

Bir gün aşiretler birbirlerini giderlerken ortalarında bulunan eski Akpınar’ın bulunduğu sulağın başında bir araya gelirler ve sulağın başında toplanırlar Aşiretlerin bulunduğu yerleşim yerlerinin arası uzak olduğundan Meskenlerimizi buraya yerleştirelim diye karar alırlar.

İmamoğulları aşireti sulağın kuzey kısmına, Yörükoğulları ise sulağın güney kısmına yerleşirler ve köye ad vermeye karar verirler. Sulağın başında toplandıkları için Sulağı beyaz oyma mermer taşlarla çeşme haline getirerek bu yerin adına (AĞPINAR) Akpınar adı verirler. Aradan geçen zaman süresinde bu yere değişik yerlerden yeni kabineler de gelerek beraberce nüfuslarını çoğaltarak gelişmişlerdir.

1938 Akpınar Depremi

19.04.1938 tarihinde Akpınar 180 hane iken, Salı günü saat 12.15’de öğle vakti Diktay Ölçeğine göre 7.6 şiddetinde bir deprem olmuştur. Batıdan gelen deprem Akpınar’ı yerle bir etmiştir. Depremde 63 kişi hayatını kaybetmiştir. 15 km batıda bulunan Kırdök köyünden Akpınar’a kadar 15 metre derinlikte yarılmalar olmuş, Özlerden 15 metre havaya sular fışkırmış, diğer köylerde de yıkılmalar olmuştur. Deprem akşamı Kırşehir Valisi Mithat SAYLAM tarafından Bir Kamyon Ekmek ve Bir Kamyon Kazma Kürek getirilmiş ve Akpınar halkına dağıtılmıştır. Akpınar’ın harman yerlerine Kızılay tarafından 20 x 50 metre olarak parsellenen arsalar üzerine 2 odalı evler yapılır. Köşker Kasabasında bulunan Nahiyelik Unvanı ve Karakol Vali Mithat SAYLAM ve Alay Komutanı Haşim Bey tarafından Akpınar’a devredilmiştir. 1953 yılında Demokrat Parti tarafından adli teşkilat kurulur. İlçede bulunan bütün birimler oluşturulur, 1958 yılında uygulamanın yanlış olduğu gerekçesi ile Karakol hariç bütün birimler geri çekilir.

Coğrafya

1959 yılında Akpınar’ın nüfusu 2000’i geçtiği için Belediye kurularak Kasaba hüviyetini almıştır.

4 Temmuz 1987 yılında da 19507 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 3392 Sayalı Kanun ile İlçe hüviyetine kavuşmuştur.

İlçemiz Kırşehir iline bağlı olup, İlimizin Kuzeyinde, Kırşehir-Ankara Karayolu üzerinde, Deniz seviyesinden 1212 metre yüksekliktedir. İlçe yüzölçümü 568 km2 olup en yüksek noktası Buzluk Dağı (1607 m) ‘dır. İlçe toprakları engebeli bir arazi yapısına sahiptir. Manahözü Akarsuyu üzerinde sulama amaçlı olarak kurulan Karaova Barajı bulunmaktadır. Ayrıca İlçeye 7 Km. uzaklıkta “Hamam” olarak bilinen sıcak kaynak suyundan oluşan doğal göl bulunmaktadır. 22 Ekim 2000 Nüfus Sayımında İlçe Merkezinin nüfusu 3712’dir. D.765-9 Devlet Karayolunun İlçe içerisinden geçmesi hareketli bir ticari ortamın oluşmasına yol açmaktadır. İlçemiz 6 Mahalleden oluşmaktadır.

İlçenin ekonomisi tarım ve hayvancılık ve ticarete dayalıdır. Yetiştirilen başlıca tarımsal ürünler, arpa, buğday, çavdar, nohut, baklagillerdir. Son yıllarda şeker pancarı üretimi büyük gelişme göstermiştir. Hayvancılıkta ise büyük ve küçükbaş hayvan besiciliği yapılmaktadır.

Aileler

Akpınar’a gelip yerleşenler 1934 Yılı Soyadı Kanununa göre;

Kurtoğulları; Elazığın Danışment Köyünden Kırşehir’e oradan da Akpınar’a gelmişlerdir, Akpınar ve Kuşdemir soyadını taşımaktadırlar.

İmamoğulları; Borhan, Yılmaz, Çakır, Doğan, Yıldırım, Yaman ve Taşkıran soyadını taşımaktadırlar.

Yörükoğulları; Atmaca, Esen ve Işıkdemir soyadını taşımaktadırlar.

Köleler; Yozgat’tan gelmişlerdir, Atalay, Çelebi, Yiğit, Urcan ve Karahan soyadını taşımaktadırlar.

Musaçavuşlar; Kamandan gelmişlerdir, Korkmaz soyadını taşımaktadırlar.

Fuatoğulları; Mezapotamyadan gelmişlerdir, Akat, Karınca, Han, Çiçek, Güler, Mermer ve Cantemir soyadını taşımaktadırlar.

Maraşlıoğulları; Maraş tan gelmişlerdir, Maraş ve Öztürk soyadını taşımaktadırlar.

Hacıoğulları; Yozgat’ın Susuz köyünden gelmişlerdir, Turacak, Arslan ve Aydoğan soyadını taşımaktadırlar.

Tekelioğulları; Hasandede den gelmişlerdir, Tekeli, İmir ve Keleş soyadını taşımaktadırlar.

Arapkirler; Malatya’nın Arapkir den gelmişlerdir, Nizamoğlu, Yücel, Özmen, Coşkun, Tezcan, Avcı, Şahin, Yürekli ve Yunusoğlu soyadını taşımaktadırlar.

Kadiroğulları; Karahıdır’ dan gelmişlerdir, Demirkıran, Demirdöğen, Kaplan ve Yıldız soyadını taşımaktadırlar.

Köremezler; Balanın Köremezli köyünden gelmişlerdir, Köremezli, Apaydın, Can ve Turgut soyadını taşımaktadırlar.

Çerkezler; Karahıdır’ dan gelmişlerdir, Gülmüş ve Köysüren soyadını taşımaktadırlar.

Kürthacılar; Göllünün Seyrek köyünden gelmişlerdir, Bor ve Aktan soyadını taşımaktadırlar.

Paşalar; Yozgat’tan gelmişlerdir, Ersan soyadını taşımaktadırlar.

Hacı Ahmetler; Kırşehir’in Çadırlı Kürt Hacı Yusuf Köyünden gelmişlerdir, Altıntaş, Güzel, Ercan ve Ayaz soyadını taşımaktadırlar.

Yozgat’ın Akdağ’ından gelmişlerdir, Akdağlı, Tekinarslan, Avşar, Koçak ve Karaca soyadını taşımaktadırlar.

Kırşehir’in Çadırlı Kürt Hacı Yusuf Köyünden gelmişlerdir, Cengiz soyadını taşımaktadırlar.

Kars’ın Ardahan dan gelmişlerdir, Argınhan ve İmamoğlu soyadını taşımaktadırlar.

Erzurum dan gelmişlerdir, Çiftçi soyadını taşımaktadırlar.

Katırcıoğulları; Kandemir soyadını taşımaktadırlar.

Çirciler; Sivas’tan gelmişlerdir, Özcan soyadını taşımaktadırlar.

Erzurum’dan gelmişlerdir, Eker ve Biçer soyadını taşımaktadırlar.

1969 yılına kadar 23 aile böyle yerleşmişlerdi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: